ZAYIFLAMADA AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Akupunktur; vücuda ve kulağa herhangi bir şey zerk edilmeden sadece kıl inceliğinde iğneleri batırmak suretiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. Akupunkturu telefon tuşlarına benzetebiliriz, nasıl ki belli numaraları tuşladığımızda, belli kişiler karşımıza çıkıyorsa akupunktur iğneleri de belirli noktalara uygulama yapıldığında, o noktalardan beyne uyarı gider. İştah kesme olayı, akupunktur iğneleri ile uyarılan noktalardan beyne gönderilen sinyaller sonucu vücudun kendi endorfinini özellikle Beta endorfini (vücudun ürettiği morfin) arttırmasıyla oluşur.

Akupunktur vücutta bulunan 361 tane genel nokta 48 ekstra nokta ve kulakta bulunan yaklaşık 150 nokta üzerine uygulanır.( Dünya sağlık örgütü tarafından son olarak onaylandığı şekil). Bu noktalar lazer, manyetik dalga veya bir iğne ile uyarıldığı zaman, oradan itilen mesajlar hem o lokal bölgede hem de bir takım merkezleri uyararak iç salgı bezlerinden bir takım salgıların ortaya çıkmasını sağlar ve bu salgılar da gidip o rahatsız bölgeyi tedavi eder.

Her kişinin kendisine özgü akupunktur noktaları vardır. Bu noktaları özel bir detektör ile tespit edip iğneler vasıtasıyla uyarılarak tedavi yapılır. Kullanılan iğneler çelik, altın, gümüş  olup, akupunktur noktasının derinliğine göre boyları değişmektedir.

 

Akupunktur zayıflamada nasıl etkili olur?

  • İştah ve acıkmayı azaltır. Özeklikle diyet yapan insanların en büyük sıkıntısı, diyet sırasında iştahlarını engelleyememeleridir.

İştah nedir? : Doğduktan bir müddet sonra gelişen bir duygudur. Bir şeyi zevkle ve hoşlanarak yeme olayıdır. Bazı insanlar acıdan bazıları ise tatlıdan hoşlanır. Acıkma ise; Doğduğumuz zaman ortaya çıkar. İlk temel içgüdüdür. Bebek ağlayınca anne memesindeki sütü verir bebek susar. Aslında ölünceye kadar var olan bir içgüdüdür. Ancak çok ağır hastalıklarda acıkmayı hissetmeyiz(kanser veya çok ateşli hastalıklarda).Akupunktur beyindeki hipotalamus bölgesinde noradrenalin seviyesini düşürüp serotonin (mutluluk sağlayan bir maddedir) seviyesini yükseltir.

  • Midede ekşime ve yanmayı önler: Önceden de mide yanma ve kazınmaları olan kişilerde özellikle kendi başına diyet sırasında daha da ortaya artacak olan mide ve barsak şikâyetlerini azaltır. Kulaktan yapılan akupunktur sayesinde mide ve bağırsaklara giden sinirlerin bazı uçları kulağa da geldiği için buraya yapılan uyarılar mide asidini azaltır, dolayısıyla mide diyete bağlı boş olsa bile, asit az salgılandığı için kişiler diyetini çok rahat bir şekilde yapar.
  • Halsiz ve bitkinliği önler; Akupunktur hem enerji verir hem de diyet kişiye uygun olduğu için halsiz kalınmaz. Aslında şişmanlık ve fazla kilo insanları halsiz ve bitkin yapar.
  • Stresi ve Depresyonu azaltır: Akupunktur iğneleri vücuda ve kulağa uygulanınca beta endorfin adını verdiğimiz bir madde salgılanır, bu da stresi azaltıp sakinleştirici etki yapar. Dolayısıyla diyet çok rahat bir şekilde uygulanır.
  • Metabolizmayı düzenleyici rolü vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir