SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitaminlerin (mineral, protein, vb.) saçlı deri içine özel bir yöntemle saç dibine enjekte edilmesi yöntemidir. Saçlı deri, keratin tabakası içerdiği için, dışarıdan uygulanan şampuan veya ampuller kullanılsa da, saçın köküne herhangi bir etki yapamaz. Ancak mezoterapi yöntemiyle enjekte edilen vitaminler saç köküne ulaşır ve saç kökünü besleyip saçın daha sağlıklı çıkmasını sağlar.

Saçın büyük bir kısmını oluşturan keratin adını verdiğimiz sert yapı suda hemen hemen hiç çözünmez. Keratin; diğer vücut hücrelerinin içinde de bulunan dirençli bir protein yapısıdır.

Dışarıdan uygulanan ilaçların saç köküne inmesini engelleyen yapı, keratindir.

Normal erişkin bir insanda 5 milyon kıl kökü vardır. Bunun yaklaşık 100.000 adedi başta bulunan saç telleridir. Normalde günde 100 saç teli dökülür ve bir o kadarı da çıkar. 100 den fazla dökülmesi problem olduğunu gösterir.

Saç kıllarının bir yaşam siklusu vardır. Başta ki kıllar, uzamaya başladığı andan itibaren,  ortalama 4 ila 7 yıl canlı olarak yaşarlar. Buna, anajen faz adını veriyoruz. Bu dönemde, saç teli canlıdır, uzar ve dökülmeden deride durur. Bu dönemden sonra, 4 ila 6 ay süresince, gerileme dönemine geçer (Katajen faz). Katajen fazı tamamlamış, bir diğer deyişle, “yaşlanmış” olan saç telleri, bunun ardından, Telojen adını verdiğimiz dinlenme dönemine geçer. Telojen faza girmiş saç telleri, artık canlılığını yitirmiştir ve dökülürler. Elimizi attığımızda gelen saç telleri, bu dönemdeki saçlardır. Dökülen saç telinin yerine, kökündeki yuvada bulunan “çekirdek”ten, yeni saç teli üretilir ve böylece saçların canlılığı ve devamı sağlanmış olur.

Başta bulunan kılların % 70-85’i anajen safhadadır. Bir saç kökü 20’ye yakın yeni saç teli üretir. Günlük baştaki saç büyüme hızı 0,4–0,5 mm dir

Kaşlarda bulunan kılların ömrü ise 3–5 aydır. Bu arada kıl dökülür ama kökü ölmez.

Saç dökülmesinde etkili olan faktörler:

1-Genetik Yatkınlık: ailesinde saç dökülmesi hikâyesi bulunan erkeklerde, saç dökülmesi sıklığı daha yüksektir. Genetik kellik, ilaçlarla tedavi edilemez, tek çözümü saç ekimidir.

2-Hormonal faktörler: Tiroid hastalıkları ve seks hormonlarındaki dengesizlikler saç dökülmesine sebep olur.

3-Çevresel faktörler: Hava ısısı, iklim, güneş ışını v.s.

4-Besinsel faktörler: Protein eksikliği saçların dökülmesine, incelmesine ve beyazlaşmasına yol açar. B grubu, E ve A vitamini saçlar için çok önemlidir. Ayrıca Çinko, Bakır ve Selenyum da saç ve kıl uzaması için çok önemlidir. Yine demir eksikliğine bağlı kansızlıklarda da saç ve kıllarda dökülme olur.

5-Ani gelişen psikolojik bir darbe: Bir yakının ölümü, trafik kazası, iş veya eşten ayrılma, deprem vs. gibi nedenler de saç ve kılları dökülmesine neden olabilir.

6-Ağır hastalıklar: Özellikle 39 derece üstünde seyreden ateşli hastalıklarda da saç ve kıl dökümü hızlanır.

7-Bazı tedavi metotları ve ilaçlarda saç ve kıllarda geçici saç ve kıl dökülmesi yapar. Bazı kanser ilaçları, heparin, vit-A asidi hapları vs. Gene kanser tedavisinde uygulanan radyoterapi de geçici dökülmeye neden olur. Kalp hastalığı, depresyon, gut, romatizmal hastalıklarında kullanılan ilaçlar ve doğum kontrol hapları da geçici dökülmeye neden olabilir.

Saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle, muayene ve tetkikler yoluyla, saç dökülmesine yol açan herhangi bir hastalık, eksiklik vb. durum olup olmadığı araştırılmalı, böyle bir neden tespit edilirse tedavi edilmelidir.

Herhangi bir nedeni bulunamayan ve genetik kökenli olmayan saç dökülmelerinde, saç mezoterapisi son derece etkili bir tedavidir. Özellikle, genetik dökülmelerin görülmediği kadın hastalarda, başarı oranı çok yüksektir.

Saç mezoterapisinin etkileri şunlardır:

  • Yaşam süresi kısalmış olan Anajen fazdaki canlı saç tellerinin ömrünü uzatır.
  • Oranı düşmüş olan canlı saç tellerinin oranını, yeniden %70-85 seviyelerine çıkarır
  • Gerileme (Katajen) fazdaki ve Telojen fazdaki cansız saç tellerinin bir an önce dökülmesini ve yerlerine yeni saç tellerinin üretilmesini sağlar.
  • Saçlı derideki kan dolaşımını arttırır.

Saç mezoterapisi, uzun dönemde uygulanan bir tedavidir. İlk 8 seans, haftada bir kez uygulanır. Sonraki 12 seans, ayda bir kez uygulanarak tedavi tamamlanır. Etkilerinin görülmesi için, tedavi sürecinin sonunu beklemek gereklidir.