KLİNİK PSİKONÖROİMMÜNOLOJİ

   KPNI, insanın ruhsal durumu, sinir ve hormon sisteminin, bağışıklık sistemi ile olan bağlantısını ve aralarındaki karşılıklı etkileşimleri inceler. Hastaların ruhsal durumları, içinde bulundukları ortam, stresli olup olmadıkları ve nasıl yaşadıkları vücudumuzun savunma sistemini oluşturan ‘Bağışıklık sistemini’ olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

   PNI, hastaya bütüncül bir gözlükle yaklaşır. Ortaya çıkan bulgulara (Semptom ) göre bir yaklaşım göstermez. Hastalık bir sonuçtur. Bunun daha öncesi yani gelişimi vardır ve bu çok önemlidir. Semptomlara-bulgulara- göre yaklaşım sadece sonuç olan resmi görmektir. Asıl önemli olan gelişim yani filmdir. Hekim hastalığın oluşmasına yol açan nedenleri bulmalı ve onları tedavi etmelidir.

   Birçok hastalık, geçmişte bizim yahut büyüklerimizin yaşadıkları ruhsal veya bedensel travmalarla ilişkili olabilir. Büyük babamız çocukluk döneminde açlık yaşamış ise diyabet olmayız. Buna karşılık, babamız çocukluk döneminde açlık çekmiş ise diyabet olma riskimiz çok yüksektir. Büyüklerimizin geçirdikleri tehcir gibi zorunlu göçler ve bunların yarattığı etkiler birkaç kuşak sonra ciddi hastalıklar olarak karşımıza çıkar.

   Ruhsal ve çevresel olumsuzlukların bağışıklık sistemimizi ciddi şekilde etkilediğini biliyoruz. Savunmasız kalan vücudumuzun her türlü hastalığa açık olduğunu bilmeliyiz.

   Bazı gıda maddeleri sağlığımız için uygun değildir. Örneğin çok sık tükettiğimiz ekmek ve baklagillerde Lectin isimli bir protein var. Bu protein bağırsak duvarındaki koruma kalkanını zedeler. Bakteri, mikrop ve diğer zararlılar kana karışarak bağışıklık sistemimizi yorarlar. Bu arada kanser dahil birçok hastalık daha kolay ortaya çıkar.

   Kırmızı ette bulunan 5-Neu GC isimli protein ise tam bir Truva atıdır. Vücuda girdiği anda okside olmuş hücrelerin etrafını kaplayarak, immün ( bağışıklık sistemi ) sistemin bunları tanımasına engel olur. Bu şekilde bağışıklık sistemi görevini yapamaz.

   PNI, beslenmede bu güne kadar doğru bildiğimiz birçok bilginin yanlış olduğunu söylüyor. Sık beslenmeyeceğiz. Tam tersine aralıklı açlık ( oruç ) sağlıklı bir yöntem olup, bizi hastalıklardan koruyor.

 PNI sayesinde öğrendiğimiz birkaç ilginç bilgiyi paylaşmak istiyorum. İlginizi çekeceğini umuyorum.

   Kadınlar erkekleri nasıl eş olarak seçiyor? Kokularından, kadında aktif halde 500 koku geni var. Erkekte ise sayı hem az hem de çoğu aktif değil.

   Erkekler kendilerine eş olarak hangi kadını seçiyor? Çok ilginç, saçların parlaklığı ve gürlüğü erkeleri adeta büyülüyor. Çünkü bu özellikler, güçlü bir bağışıklık sisteminin belirtileri.

   Kadınlar erkelerden tam 30 bin sene önce konuşmaya başladılar. Bu ilginç bilgileri paylaşmaktan büyük bir keyif aldığımı söylemeliyim.

-PNI ile özetle, aşağıda sıraladığımız birçok hastalığı tedavi edebiliyoruz.

   *Fibromyalji

   *Romatizmal hastalıklar

   *Ankilozan spondilit

   *Otoimmün hastalıklar

   *Depresyon

   *Obezite

   *Allerji

   *Otizm

   *Mide hastalıkları

   *Sedef

   *Akne

   *Diyabet ( Şeker Hastalığı )

   *Ülseratif kolit

   *Migren

   *Osteoporoz