AKUPUNKTUR NEDİR?

   Özel olarak üretilmiş çok ince iğnelerin vücut yüzeyinde bulunan noktalara batırılması ile yapılan bir tedavidir. Akupunktur noktaları vücut üzerinde bulunan enerji kanalları üzerindedir. Bunlara meridyen adını veriyoruz. Bu meridyenleri nehirlere benzetebiliriz. Nehrin taşması veya suyunun azalması zararlı sonuçlara yol açar. Vücudumuzda dolaşan enerjinin dağılımındaki düzensizlikler sonucu hastalıklar ortaya çıkar. Akupunktur iğnelerini noktalara batırmak suretiyle oluşan düzensizlik, enerjinin bloke olması veya tıkanması düzeltilir. Tamamen doğal ve güvenli bir yöntem olan Akupunktur birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

   Geleneksel görüşe göre yaşamımızı düzenleyen,  iki farklı enerji vardır,  Yin ve Yang. Bunların dengelerinin bozulması sonucu hastalıklar ortaya çıkar. Daha önce de ifade ettiğim gibi, akupunktur noktalarına iğne batırmak sureti ile Yin ve Yang enerjileri dengelenerek hastalıklar tedavi edilir.

   Modern anlayışa göre akupunktur noktaları, direnci düşük, elektrik potansiyel farkı yüksek, özel noktalardır. Bu noktalara batırılan iğneler sebebiyle bir elektrik enerjisi ortaya çıkar. Buradan çıkan elektrik akımı omurilik vasıtası ile beyne gider. Beyindeki özel bölgeleri uyararak bazı kimyasalların salgılanmasına yol açar. Bu kimyasallar, beyin, omurilik, kaslar ve diğer organlarda çeşitli reaksiyonlara yol açarak bozulan enerjiyi dengeleyerek hastalıkların iyileşmesini sağlarlar.

   Akupunktur, tek kullanımlık ve steril ( Mikropsuz ) iğneler kullanılarak yapılır. İğneler, altın , gümüş ve paslanmaz çeliktendir. Tek kullanımlık olduğu için herhangi bir hastalığın bulaşması söz konusu değildir. İğneler gerektiğinde elektrik enerjisi ile uyarılabilir. Elektrik enerjisi kullanılarak yapılan tedaviye Elektroakupunktur adını veriyoruz. Tedavide esas olan, noktaların uyarılması ve doğru noktaların seçilmesidir. Bu da uzmanlık ve tecrübe gerektirir.

   Ülkemizde akupunktur tedavisini, sadece akupunktur uygulama diploması olan hekimler yapmaya yetkilidir. Diploması olmayan hekimlerin Akupunktur tedavisini yapması ‘Sağlık Bakanlığımız’ tarafından yasaklanmış olup, suçtur. Hastaların mutlaka, kendi sağlıkları açısından bu konuda çok dikkatli olmaları gerekir.

   Akupunktur teşhis edilmiş birçok hastalıkta başarı ile kullanılır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO ) tarafından yayınlanan genelgeye göre, özetle tedavi ettiğimiz hastalıklar;

*Sinüzit, Rhinit ( Nezle ), Soğuk algınlığı, bademcik iltihabı (Tonsillit ),

*Solunum yolları hastalıkları ( Bronşit, Allerjik Bronşiyal astım )

*Göz hastalıkları: Gece körlüğü ( Tavuk karası )

*Ortopedik hastalıklar,

*Sindirim sistemi ve mide hastalıkları;

   Mide spazmı, Hıçkırık, Akut ve Kronik gastrit, Reflü, Mide ve duodenal ülser, Kolit, Kabızlık,

*Nörolojik Hastalıklar;

   Baş ağrıları, Migren, Trigeminal Nevralji, Yüz Felci, Periferik Nöropatiler, Çocuk Felci Sekelleri ve Post Polio Sendromu, Gece Yatağı Islatma, İnterkostal Nevralji, Zona Ağrıları,

*Kemoterapi ve radyoterapiye bağlı, bulantı, kusma ve halsizlikler.

*Tüp bebek,

*Sporcu sakatlıkları,

*Boyun ve Bel fıtıkları,

*Ruhsal gerginlik, Panik atak, Depresyon,

*Sigara bağımlılığı,

*Fazla kilo ( Obezite ),

*Sınav stresi

   Tedaviler hastalığın tanısına göre 10 ile 15 seans arasında yapılır. Yan tesir neredeyse sıfır mertebesindedir.