MANUEL TERAPİ

   Bir çok hasta, arkadaş, yakın çevremiz ve aileden kişiler, bu manuel terapi nedir, kimler yapar ve hangi hastalıklara yapılır şeklindeki soruyu sıkça bize yöneltirler. Tıbbi bilgilerin yalın bir halde, halka anlatılması önemli bir konudur. İnternet ortamında bazı ehil olmayan kişilerin doğru olmayan yaklaşımları ve bilgi aktarımları faydadan çok zarar getiren eylemlerdir. Manuel terapiye dair bilgilerimi sizlerle paylaşıp konuya aydınlık getirmeyi arzu ediyorum.

   Manuel terapi, bu konuda yeterli derecede eğitim almış tıp profesyonelleri tarafından yapılan etkili bir tedavi yöntemidir. Doktor ve fizyoterapistler tarafından uygulanması zorunlu bir tıbbi gerekliliktir. Bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişiler fayda yerine zarar verirler. 

   Manuel terapi hiç alet kullanılmadan sadece elle yapılan bir tedavi yöntemidir. Manipülasyon, mobilizasyon gibi teknikler kullanılarak, eklem, kas, bağlar ve yumuşak dokulardaki sertliklere uygulanır. Eklem hareket açıklığındaki kısıtlanmalar, ağrılar ve şişlikler bu yöntemlerle giderilirler. Bel, boyun fıtıkları manuel teknikle başarılı şekilde tedavi edilirler. Çeşitli sebeplerle kısalmış adalelerin normal uzunluklarına getirilmesi için uygulanan gevşetici tekniklerle vücut postürü ve eklemlerin normal fonksiyonlarına kavuşması sağlanır. Manuel terapi, sadece tedavide değil, ayni zamanda organların, kas ve iskelet sistemi hastalıklarının teşhis edilmesinde de kullanılır.

   Manuel terapi bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Aşağıda sıklıkla yapılan tedavilerin bir listesini göreceksiniz.

YUMUŞAK DOKU TEKNİKLERİ,

*Masaj

*Manuel lenf drenajı

*Yumuşak doku mobilizasyonları

*Fonksiyonel mobilizasyon

*