Prof.Dr. Baha Çelik

Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon Uzmanı & Akupunkturist

1982 yılından beri Akupunktur tedavisi uyguluyorum. Sayın Uz. Doktor Nüzhet Ziyal beyefendinin yanında 2 yıl eğitim aldım. Akupunktur tedavisinde iğnenin batırılması ve hastaya olan yaklaşım çok önemlidir. Bir ustadan eğitim almak çok önemlidir. Ben bu bakımdan kendimi çok şanslı olarak görüyorum.

   1986 yılında Akupunktur Derneğinin kuruluşunda yer aldım. 1987-1988 ve 1989 yıllarında Roche İlaç fabrikasında Akupunktur Eğitim seminerleri düzenledik. Bu seminerler Türkiye’de bir ilkti. Dernek olarak hazırladığımız Akupunktur Uygulama tüzüğü Sağlık Bakanlığımızca da benimsenerek yayınlandı. Bu muazzam ve faydalı bilimin belirli kurallara alınarak, bilimsel yöntemlerle ve kurallı olarak uygulanmasının önü açılmış oldu.

   1989 yılında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon dalında Doçent unvanını aldım. Ülkemizde, ilk defa yayınları arasında Akupunkturla ilgili araştırmaları olup da Doçent olma şerefi bana nasip oldu. 1989 yılında 1. Uluslararası Katılımlı Ulusal Akupunktur Kongresini, İstanbul Akupunktur Derneği ile birlikte İstanbul’da düzenledik.

   1996 yılında Trakya Üniversitesi rektörlüğü tarafından Akupunktur Eğitim ve uygulama Kursu vermek üzere, Akupunktur Derneğimiz resmen davet edildi. Bu olay da ülkemizde bir ilkti. 420 saat yaklaşık 25 tıp doktoruna kurs verdik. Bu kursiyerlerin tamamına Sağlık Bakanlığımız doğrudan ‘Akupunktur Uygulama Sertifikası’ verdi. Bu şeref te derneğimize nasip oldu. Bu çalışmanın bilimsel programının hazırlanıp uygulanmasında katkımın olması da ayrıca büyük bir gurur kaynağımdır.

   1995 yılında İstanbul’da merhum Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’in himayesinde ‘WFAS’ Uluslararası Akupunktur kongresini düzenledik. Bu kongrede 300’ün üzerinde yabancı bilim adamını ağırladık.

   1997 yılında Vatan Hastaneler gurubu bünyesinde Akupunktur seminerleri düzenledik. Bu kurslarda da yüzün üzerinde meslektaşımıza, bu muazzam bilimi öğretme şerefine nail olduk. Medya aracılığı ile de halkımızı aydınlatmaya çalıştık. İlk yıllarda Üniversitelerimizde yoğun bir karşıtlık vardı. Günümüzde ise, birçok üniversitede eğitim kuşları düzenleniyor.

   1998 yılında Prof. Dr. Kaya Özkuş önderliğinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde ‘Akupunktur Eğitim ve Uygulama’ kursu açıldı. Daha sonra Ankara Gazi Üniversitesinde kurslar açıldı. Bu kursların özelliği Sağlık Bakanlığı ile ortak yapılmaları ve katılımcılara uygulama sertifikalarının verilmesi idi.

   2006 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde ‘Akupunktur Eğitim ve Uygulama kursları açıldı. Bu kursların bilimsel koordinatörlüğünü yaptım. 9 kursta bizzat çalışarak yaklaşık 300 hekim arkadaşımızın eğitimine katkım oldu.

   2007-2012 yılları arasında, Sağlık Bakanlığı Akupunktur Bilim kurulunda üye olarak bulundum. Bu kurul, ülkemizdeki Akupunkturla ilgili konularda Bakanlığa bilimsel danışmanlık görevinde bulunuyordu.

   2007 yılında ‘Şişmanlık ve Akupunkturla Tedavisi’ isimli kitabımı yayınladım.

   2010 yılında İstanbul Dedeman Otelde yapılan 6. Uluslararası Katılımlı Ulusal Akupunktur Kongresinin başkanlığını yaptım.

 Ankara Gazi üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesinin ‘Akupunktur Eğitim ve Uygulama’ kurs programlarına hoca olarak katıldım. Medipol Üniversitesindeki eğitim çalışmalarına katılımım devam ediyor.

   Bu güne kadar, farklı televizyon ve radyo programlarına katılarak halkın aydınlanmasına çalıştım. Yazılı basında da, yaklaşık 100’e yakın makalem yayınlandı.

   Yurt genelinde, binlerce hastayı Akupunktur yöntemi ile tedavi ettim. Hiçbir yerde şifa bulamamış, sayısız hastayı başarı ile tedavi etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Öylesine çaresiz ( Ekstrem ) hastalarla karşılaştım ki, aldığım sonuçlar Akupunktura olan ilgi ve sevdamı bir kat daha arttırdı. Yarım yüz ağrısı ( Trigeminal Nevralji ) ile gelen onlarca hastam oldu. Hele bir tanesini unutmam mümkün değil. Yaklaşık 50 yaşlarındaki kadın hastam, Almanya’dan özel olarak bana geldi. Her yere gittiğini ve ağrılardan dolayı çok rahatsız olduğunu beyan etti. Her türlü tedavi uygulanan hastanın yaşamı çekilmez hale gelmişti. Sadece 7 seansta hastayı iyileştirdim.

   Gece körlüğü gibi tıbbın çaresiz kaldığı hastalıklarda, migrende, astımda ve her türlü ağrılı durumlarda, güvenli, etkin ve yüksek başarı yüzdesi ile hastalarımızı iyileştiriyoruz. Yukarıda saydıklarımız sadece bir kaçı. Yüzlerce hastalıkta yan tesir olmadan, vücuda hiçbir kimyasal vermeden, tedavi etmemiz diğer yöntemlere olan üstünlüğümüzü gösteriyor.

   Sadece 5 haftada ve 10 seansta, ‘ Kozmetik Akupunktur ‘ yöntemi ile yaklaşık 10 yaş gençleşmeniz mümkün. Hiçbir kimyasalın kullanılmadığı bu yöntemin en büyük yan etkisi, kendinizi daha iyi hissetmeniz ve var olan diğer hastalıklarınızdan da kurtulmak oluyor. Bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz. Bu tedavinin diğer bir özelliği, yaşlanmayı durdurmak ve uzun bir müddet bunu korumak oluyor. Başka tedavi yöntemlerindeki ciddi yan etkileri burada görmüyorsunuz.

Galeri